Mateusz Raszewski

Bębenek polski prosto z pracowni Mateusza

Polska muzyka ludowa przeżywa obecnie swój renesans. Muszę przyznać, że mam na jej punkcie bzika i wszędzie, gdzie tylko mogę słucham, obserwuje i uczę się gry na perkusyjnych instrumentach ludowych.

Rok temu, zupełnie przypadkowo trafiłam na Mateusza Raszewskiego, lutnika mieszkającego pod Poznaniem i od razu wiedziałam, skąd będzie pochodzić mój pierwszy instrument! Wymieniliśmy z pół tony maili, które tylko potwierdziły mój wybór oraz pełen profesjonalizm Mateusza. Na początku myślałam tylko o barabanie, jednakże jak pojechałam do Mateusza i znalazłam się w jego pracowni i… odjechałam od domu z barabanem, bębenkiem, trójkątem i talerzem 🙂

Bębenek, który zrobił dla mnie Mateusz brzmi fenomenalnie. Jest ciepły w brzmieniu, ma wystarczająco basu a blaszki nie są zbyt głośne i natarczywe.

Mateusz każdy element instrumentu produkuje sam, począwszy od korpusu po motylki, obręcze, blaszki itd. Jednym słowem, sam wykuwa, przygotowuje skóry, gnie i maluje drewno. Efekt jest oszałamiający. Przede wszystkim mam uczucie, że trzymam instrument mający za sobą już kilkudziesięcioletnią historię… a jednak nie! Jest to zupełnie nowy, podsiadający swoją duszę bębenek:)

Z całego serca polecam ten bębenek oraz zachęcam do odwiedzin strony internetowej Mateusza www.raszewski.org

Próbka brzmienia bębenka. Nagranie w warunkach domowych przy użyciu mikrofonów Audix f15: