Cajon – Model dwustronny

Tym razem na warsztat przyszedł do mnie cajon dwustronny. Jest to model sprężynowy z możliwością regulacji sprężyn.
Korpus instrumentu wykonany jest ze sklejki brzozowej selekcjonowanej 9/15 (jedna ściana ma 15 warstw sklejki, druga 9).
Płyta przednia posiada 2 mm grubości, z kolei tylna 2.5 mm. Osobiście dla mnie to są najlepsze grubości korpusów ponieważ podczas gry moja ręka w zasadzie w ogóle się nie męczy 🙂

kura1-275x300

Oczywiście producent nie zapomniał o osobach, które grają na przechylonym instrumencie i zapewnił specjalną powłokę antypoślizgową na górze cajonu 🙂
Instrument posiada również antypoślizgowe, gumowe nóżki. Całość jest woskowana w kolorze instrumentu.
Bardzo interesujący jest również nadruk – dwie sympatyczne kury 🙂  Wykonała go Ema, która specjalizuje się w pracach tego typu, rysując projekty tatuaży, nadruków na koszulki, kubki, torby itd oraz właśnie nadruki na cajony 🙂  Całe mnóstwo jej prac możecie zobaczyć na stronie:

Brzmienie instrumentu.
Cajon postanowiłam nagrać na dwóch mikrofonach. Z przodu postawiłam mikrofon pojemnościowy Audix F 15 a z tyłu Sennheiser e 901.

Korpus bez sprężyn

Korpus ze sprężynami

Korpus ze sprężynami charakteryzuje się głębokim basem oraz bardzo wyraźnymi sprężynami przy niewielkim uderzeniu w instrument. Korpus bez sprężyn posiada bardzo ciepłe brzmienie oraz płytszy bas w porównaniu do ściany ze sprężynami.  Model ten jest bardzo interesujący ponieważ  mając jeden instrument posiadam dwa –  różnie brzmiące. Jeżeli potrzebuje mocnego, akustycznego brzmienia, używam korpusu sprężynowego i spokojnie mogę zastąpić go klasycznym zestawem perkusyjnym. Wzorowo spełnia on funkcję stopa + werbel. Natomiast jeśli potrzebuje cieplejszego, lżejszego czy bardziej egzotycznego brzmienia wtedy gram na korpusie bez sprężyn, który całkowicie zmienia brzmienie i charakter instrumentu.

kura2-204x300

Moim zdaniem instrument ten został skonstruowany zarówno dla perkusistów jak i osób grających na instrumentach perkusyjnych, wykorzystujących różne techniki gry na cajonie, tj; finger style itp.
Używając miotełek wykonanych ze stalowych czy plastikowych pręcików, uzyskuję bardzo jasne, wyraźne “szuranie”.  Jest to ogromny plus ponieważ, niektóre instrumenty tego typu nie posiadają takich możliwości gry.

Podsumowując, cajon kura – model dwustronny jest jednym z moich ulubionych i jednocześnie najważniejszych cajonów, które wykorzystuje do gry. Polecam wszystkim i zapraszam do wypróbowania ! 🙂