SHANNON

SHANNON

Zespół Shannon został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie.
Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasował się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej)  i World,  z Rockiem, Jazzem, czy Popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu SHANNON, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie.   Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach i mandolinie od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia).

W dorobku grupy znajdziemy dziewięć albumów studyjnych, ścieżkę dźwiękową do filmu (SPI, -“1409 Afera na zamku Bartenstein”), singiel z grupą “Ryczące 20-tki”, projekt z szamanem z Tuwy – Gendosem,   show taneczne z trójmiejską grupą tańca irlandzkiego “Elphin”, funkcjonujący przez dwa sezony – SHANNON UNPLUGGED oraz od 2013 projekt z orkiestrą kameralną –  CELTIC RIVERS ORCHESTRA, wraz z jego drugą odsłoną  “Spring Storm” (premiera NOSPR-04.2018r.)

Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu Shannon z  Orkiestrą Kameralną. Wszystkie orkiestracje do tego zespołu zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera  Zbigniewa Namysłowskiego. W listopadzie 2018 roku ukazuje się płyta Grzegorza Turnaua “BEDFORD SCHOOL”, którą nagrał m.in. z zespołem SHANNON.

facebook.com/shannonbandpoland
shannonband.com