Skip to content
AW Cajon – Andrzej Włodarczyk

<strong><a href=”http://awcajon.pl/” target=”_blank” rel=”noopener”>AW Cajon</a></strong> to instrumenty robione przez Andrzeja Włodarczyka, który sam siebie nie chce nazywać jednoznacznie ani muzykantem, ani twórcą instrumentów, ani też ich kolekcjonerem. Andrzej mówi, że to po prostu jego pasja.

Niedawno odwiedził mnie przywożąc kilka instrumentów, które już na pierwszy rzut oka mi się spodobały. Pozostała najważniejsza część – brzmienie. Po „ograniu” każdego, bogato wyposażonego egzemplarza stwierdziłam jasno, że Andrzej robi naprawdę świetne instrumenty. Poza tym jest bardzo otwarty na nowe eksperymenty, sugestie brzmieniowe. Jest bardzo skromnym, utalentowanym twórcą, któremu uważam, że nie jeden producent może pozazdrościć.

‌Kilka słów o samych cajonach. Wykonane one są z różnych materiałów rodzimych takich jak sosna, brzoza, buk, dąb, chociaż jeśli ktoś chciałby mieć instrument z drewna egzotycznego, nic nie stoi na przeszkodzie żeby go wykonać. Każdy egzemplarz może być konfigurowany według upodobań klienta. Są cajony o różnych grubościach ścian korpusu, z dodatkowymi sprężynami zewnętrznymi, dzięki którym muzyk może regulować brzmienie. Co też nie bez znaczenia, instrumenty mogą być wykonane graficznie zgodnie z sugestiami zamawiąjącego.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/6Q_Kn9oZhGU” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Jeden z moich cajonów został skonstruowany tak, że każda ściana ma inne brzmienie. Mogę z powodzeniem kontrolować brzmienie instrumentu i dostosowywać je do warunków koncertowych (mniej lub więcej basu, więcej lub bez sprężyn itd). Dodatkowo mam tłumik, który niweluje ‚dudnienie’ w basie zależnie od akustyki pomieszczenia.
Do tych wszystkich opcji Andrzej postanowił produkować przystawki typu: efekty hi-hat, shakery i tamburynki zakładane na stopę czy tamburyn zakładany na palec.

Testuje też różne wykonania rózg do cajonów oraz bijaków do stóp perkusyjnych dla osób, które cajona używają jako centrali. Jednym słowem – czego chcieć więcej.

AW Cajon to stosunkowo młoda firma na rynku polskim, jednakże jestem przekonana, że w bardzo szybkim czasie stanie się cenioną i rozpoznawalną marką wśród muzyków szukających nietuzinkowego brzmienia w swoich zestawach instrumentów.

Back to top